اهمیت ثبت اختراع

در دنیای امروزی که تکنولوژی با سرعت بسیار زیاد در حال تغییر بر اساس اختراعات، خلاقیت و نوآوری های روزانه افراد مبتکر می باشد، اهمیت توجه به حقوق ناشی از مالکیت های فکری (اختراع، طرح صنعتی، علامت تجاری) دوچندان شده و افراد به این موضوع واداشته است که به حقوق مالکیت فکری توجه داشته تا علاوه بر اینکه بتوانند از حقوق مالکیت فکری طرح های خود استفاده کنند، با دیگر مالکیت های فکری که تا قبل از اقدام آنها برای ثبت، مطرح شده است آشنا شوند و طرح مشابهی را ارایه نکنند.

بنابراین میتوان گفت که حقوق قانوني منتج از فعاليت ذهني و فكري در زمينه هاي صنعتي، علمي، ادبي و هنري را حقوق مالکیت فکری گویند و این حقوق بر اين نكته دلالت دارد كه حق انحصاري از يك اثر يا  ايده ي فكري براي مدت معيني به مخترع يا پديدآورندگان اثر تعلق گيرد.

یکی از انواع حقوق مالکیت فکری، ثبت اختراع می باشد که در ایران به واسطه گستره حمایت ها، مزایا و حقوق قانونی منتج شده آن از محبوبیت فراوانی برخوردار می باشد.

مطابق ماده 1 قانون ثبت اختراعات ایران، “اختراع نتيجه فكر فرد يا افراد است كه براي اولين بار فرآيند يا فرآورده‌اي خاص را ارائه مي‌كند و مشكلي را دريك حرفه‌، فن‌، فناوري‌، صنعت و مانند آنها حل مي‌نمايد.”

بر همین اساس توجه به سه شرط اصلی ذکر شده در تعریف قانونی که شامل: جدید بودن اختراع در سطح دنیا، داشتن گام ابتکاری و نوآورانه و دارا بودن قابلیت ساخت و اجرا می باشد، بسیار حائز اهمیت بوده و توصیه می شود که در صورت داشتن ایده ای که از نظر شما قابلیت ثبت به عنوان اختراع را دارد ابتدا نسبت به بررسی موارد فوق اقدام نموده و سپس وارد فرآیند اداری و ثبتی آن شوید.

ثبت اختراع به واسطه حق انحصاری که به مدت 20 سال به صاحب آن (مالک اختراع) می دهد شرایطی را برای مالک اختراع فراهم می کند تا به صورت انحصاری در کشور یا کشور هایی که اختراع خود را در آنجا به ثبت رسانده بدون رقیب در بازار حضور پیدا کرده و نسبت به جذب مشتری اقدام کند. همین موضوع باعث می شود که سرمایه گذاران بخش خصوصی و دولتی با اشتیاق فراوانی با مالک اختراع همکاری کنند زیرا آنها متوجه این موضوع هستند که بازار بدون رقیب و انحصاری می تواند سود های گزافی که ناشی از این قابلیت ها هست را برای آنها به ارمغان آورد.

همچنین به واسطه این حق انحصاری که به خاطر ثبت اختراع به مالک پرونده تعلق میگیرد، می توان حق امتیاز بهره برداری و فروش اختراع مورد ادعا را در کشور های دیگر به شرکت ها و مجموعه های معتبر و علاقه مند واگذار کرد تا آنها نیز بتوانند از این فرصت به وجود آمده استفاده کنند و مالک اختراع نیز بدین طریق از حق امتیاز ارایه شده اختراع خود نفع مادی ببرد.

از دیگر مزایای ثبت اختراع می توان به استفاده در مقاطع تحصیلی، کاری، مالی، مهاجرت و حتی استخدام و اشتغال نام برد. این موارد نیز از دیگر علل محبوبیت اختراع در بین اکثر اقشار جامعه به خصوص قشر نخبه و فرهیخته می باشد.

همچنین مطابق با ماده 4 قانون ثبت اختراعات ایران، موارد زير از حيطه حمايت از ثبت اختراع خارج است‌:

  • كشفيات‌، نظريه‌هاي علمي‌، روشهاي رياضي و آثار هنري‌.
  • طرحها و قواعد يا روشهاي انجام كار تجاري و ساير فعاليتهاي ذهني و اجتماعي‌.
  • روشهاي تشخيص و معالجه بيماريهاي انسان يا حيوان‌.
  • اين بند شامل فرآورده‌هاي منطبق با تعريف اختراع و مورد استفاده در روشهاي مزبور نمي‌شود.
  • منابع ژنتيك و اجزاء ژنتيك تشكيل‌دهنده آنها و همچنين فرآيندهاي بيولوژيك توليد آنها.
  • آنچه قبلاً در فنون و صنايع پيش‌بيني شده باشد.

 

توجه به این موضوع نیز بسیار مهم و دارای اهمیت می باشد که در صورت ثبت نکردن اختراع مورد ادعای خود، شرایط را برای سوء استفاده کنندگان فراهم کرده و اگر قبل از ثبت اختراع مورد ادعا نسبت به افشا اطلاعات طرح خود اقدام کنید با توجه به رعایت نکردن شرط کفایت افشاء، حق ثبت اختراع را دیگر نداشته و این فرصت ناب را که می تواند فعالیت های کاری، مالی و … شما را تحت تاثیر قرار دهد از دست خواهید داد.

بنابراین به شما توصیه می شود که به حقوق مالکیت فکری خود توجه کرده و با ثبت نمودن آن نسبت به حفظ و حراست از طرح خود بر اساس قانون حقوق مالکیت فکری اقدام نمایید. در این بین نقش کارشناس و مشاور متخصص در حوزه مالکیت فکری به خصوص ثبت اختراع به شما برای تصمیم گیری جهت انتخاب نوع ثبت مدنظر و همچنین اینکه آیا طرح شما واجد شرایط ثبت به عنوان اختراع می باشد یا نه، کمک فراوانی کرده و میتوانید به خوبی از شرایط موجود مطلع شده و تصمیم گیری خود را بر اساس اهداف و شرایط مدنظر برای آینده خود انجام دهید.

کلیدواژه ها: