جستجو اختراعات ثبت شده

مقدمه:

وقتی اسم اختراع به زبان میاد اولین چیزی که در ذهن مخاطب نقش میبنده یک محصول عجیب و غریب و جدید هست که باید یک کار جذابی را انجام بده، بعضی اوقات هم محصول جدید نیست اما روش رسیدن به محصول جدید و تازه هست.

بنابراین با این توضیح باید بگم که اختراع در واقع نتیجه فکر فرد یا افرادی هست که فرآیند یا فرآورده ای را برای اولین بار در سطح دنیا ارایه کرده و مشکلی را از صنعت خودش می کند. در این مبحث قصد دارم به بررسی اصلی ترین شرط ثبت اختراع یعنی بررسی جدید بودن طرح و ایده بپردازم. برای بررسی این موضوع باید جستجویی در طرح های ارایه شده و اختراعات ثبت شده انجام داد تا متوجه شویم که آیا ایده مورد نظر تا کنون مطرح و اجرایی شده یا خیر. بدین منظور منابع، مراجع و پایگاه هایی در نظر گرفته شده است که جستجو ایده ها و اختراعات ثبت شده را تا حدود زیادی آسان کرده است.

اهمیت جستجو اختراعات ثبت شده:

جدید بودن اختراع ارایه شده به قدری مهم می باشد که در هنکامیکه طرحی برای بررسی و احراز شرایط ثبت اختراع به مرجع علمی ارجاع داده می شود اولین شرطی که بررسی می شود جدید بودن آن در سطح دنیا بوده و در صورتی که این مرحله بدون پیدا شدن نمونه مشابه گذرانده شود سپس جهت بررسی شرایط دیگر به کارشناس متخصص آن طرح ارجاع داده می شود. برای جستجو اختراعات ثبت شده باید نکاتی را رعایت کرد تا توانست بهترین نتیجه را از جستجو در بین بیش از 10 میلیون اختراع ثبت شده دریافت کرد. از جمله این نکات می توان توجه به کلمه یا کلمات کلیدی مورد استفاده در جستجوی اختراعات ثبت شده، انتخاب طبقه بندی بین المللی مناسب در جستجو اختراعات، جستجو در تمامی پایگاه های معتبر در حوزه اختراعات ثبت شده، صبور بودن و صرف زمان و مطالعه دقیق اسناد اختراعات یافت شده و مطابقت آن با طرح و ایده خود اشاره کرد.

اگر مشابه اختراعم را پیدا کردم بیخیال طرح و ایده خودم بشم؟

اما اگر در جستجو اختراعات ثبت شده متوجه وجود نمونه ای مشابه با طرح و ایده خود شدید مایوس و دلسرد از ادامه فرآیند ثبت خود نشده و به دقت طرح مشابه را بررسی کنید تا متوجه میزان تغییرات طرح مشابه با طرح خود شده و بتوانید مقایسه کنید که این تغییرات به چه میزانی هست. به عنوان مثال اگر شما ایده ساخت دستگاهی را دارید که به شیوه جدیدی محصولی را که هم اکنون هم در بازار وجود دارد، تولید میکند باید با دستگاه مشابه مقایسه کنید تا اگر تغییرات بین دو دستگاه به میزانی بود که نوع عملکرد و ساختار آنها با یکدیگر متفاوت بود بتوانید بر روی این تغییرات عملکردی ادعا کرده و از طرح خود دفاع نمایید.

کجا باید اختراعات ثبت شده را جستجو کنم؟

معمولا اداره ثبت اختراع هر کشوری، پایگاهی برای جستجو اختراعات شده در همان کشور را در اختیار متقاضیان ثبت اختراع قرار داده است که با توجه به این موضوع می توان طرح و ایده خود را به طور مستقل در هر کشور جستجو و از وجود نمونه مشابه در آن کشور مطلع شد. اما از آنجایی که شاید این کار برای متقاضیان ثبت اختراع که معمولا به دلایل مختلفی عجله دارند کاری زمان بر بوده و از حوصله آنها خارج می باشد، راهکاری دیگر را معرفی میکنیم؛ شما می توانید با بررسی پایگاه های مرجع در حوزه جستجو اختراعات ثبت شده به اطلاعات تمامی اختراعات ثبت شده در دنیا دسترسی پیدا کنید. لازم به ذکر است که برخی از این پایگاه ها رایگان و برخی دیگر با صرف هزینه ارایه خدمات می کنند. پیشنهاد می شود ابتدا پایگاه های جستجو اختراعات ثبت شده رایگان را بررسی و در صورتی که نمونه مشابهی پیدا نکردید (به شرط رعایت اصول جستجو در بین اختراعات ثبت شده) میتوان به این نتیجه اتکا کرد و نسبت به ارایه اختراع برای ثبت اقدام نمود البته در پایگاه های مرجع جستجو اختراعات ثبت شده که برای خدمات خود هزینه دریافت میکنند امکانات و قابلیت هایی ارایه می شود تا شما به راحتی و با استفاده از ابزار هایی که در اختیار تون هست به بهترین نتیجه در جستجو اختراعات ثبت شده برسید.

پایگاه های مرجع در حوزه جستجو اختراعات ثبت شده:

ایران: اداره ثبت اختراع ایران

آمریکا: اداره ثبت اختراع آمریکا

پایگاه رایگان: جستجو آنلاین اختراع

پایگاه غیر رایگان: ORBIT

 

لازم به ذکر است از پایگاه های اشاره شده منابع ایران و آمریکا از اهمیت ویژه ای برای ثبت اختراعات در داخل کشور برخوردار است.

کلیدواژه ها: